Segodišnji protokol obveščanja mladih o spolnem obrabi je verjetno koristen premik v smeri povečanja informiranosti o tem vprašanju. Vendar pa za dosego učinkovitega poučevanja spolne vzgoje so potrebne več informacij o tem, kaj je spolni obrazec, zakaj se zgodi in kakšni so njegovi učinki.
Kaj je spolni obrazec? Spolno nadlegovanje je lahko verbalno, spolno ali fizično vedenje, ki je spontano ali zavestno, da bi stalno ali občasno samemu ali drugim pospešilo, grozilo ali pregnalo. Spolni obrazec je prepovedan po zakonih v mnogih državah, za katere je značilni osnovni znaki nadlegovanja. Žal pa se večina tega nadlegovanja zgodi med nastopom otroštva in se običajno opazi poleti. Študije pa kažejo, da se določeno nadlegovanje lahko začne že med predšolsko dobo.
Katastrofalni učinki spolnega obrata so prepoznavni. Poleg okrnitve zdravju, tako mentalnemu kot fizičnemu, se lahko pojavijo tudi psihosocialni problemi, kot so depresija, medsebojna izolacija, nizka samozavest, strah, trpljenje, motnje hranjenja, nespečnost in druge težave. Poleg tega lahko spolno nadlegovanje povzroči škodo pri odnosi med pari in poslabša porabo pozornosti in uspešnost v šoli ter izobraževanju. To lahko vodi v tesno povezano družbeno pomanjkanje spodbud, strah, jezo, izognitvene vedenje, nižjo samozavest in depresija.
Ključni razlog, da se spolno nadlegovanje dogaja, je manjkajoča ali zastarela obravnava spolov. Ideje, ki jih dejansko podpirajo mladi in jih je treba obravnavati, bi lahko podpirale boljše razumevanje spola in pomagale preprečevati spolno nadlegovanje. Discriminacijo in stereotipizirano vedenje bi lahko spodbudila večja podpora za različne kulture, vključevanje in upoštevanje različnih pogledov, zavračanje spolnih predsodkov in rasne diskriminacije. To bi lahko izboljšalo vestnost, svetu razložilo, kaj je spolna resničnost, bodisi moškega ali pravičnost za ženske, in bi dalo mladim dostop do informacij o tem, kaj je spolno nadlegovanje ter o tem, kako ga preprečiti.
V zvezi s tem bi bilo treba poskrbeti tudi za dobro informirane vzgojitelje, starše, učitelje in druga osrednja skupina. Njihovo znanje in sposobnost za prepoznavanje znakov nadlegovanja bi omogočili, da se bo problem lahko bolj učinkovito rešil. Večina spolnih obrata je namreč usmerjena na mladostnike, saj je večina šol nedovolj pripravljena, da se spopada z vprašanjem. Spolne vzgoje za učitelje bi lahko izobraževanje povečalo tudi na področju nadlegovanja, ki je na podlagi infrastrukture šol delo za naše oblike.
Kot bi lahko spodbudili več podpore in aktiva da bi preprečili spolno nadlegovanje? Prvi korak je priznanje: prepoznati možnost, da se lahko kdo počuti nadlegovanim, in pogovoriti se o tem z moškega- feminizma bo pomagal razumeti koncept spolne resničnosti in se izognili, da bi šli v obrambo svojih "enakopravnih" pravic. Sodelovanje učnega okolja bi lahko vključevalo interaktivno predavalnico, ki bi učencem dala prostor za diskusijo, da bi dobili točnejši vpogled v načrtovanje najboljšega načrta za nadzor nad situacijo. To bi pomagalo vplivati na nadaljnje ravnanje in preprečiti, da bi se spolni obrazec nadaljeval.
Študije so pokazale, da so mnoge šole, ki se osredotočijo na svoj program za spolno osveščanje, zaživele z oblikovanjem radijskih postaj, izvajanjem različnih aktivnosti socialnega spoznavanja in izvajanjem naravnih delavnic, pri katerih so učenci spraševali, kako se zaščititi pred spolnim obrati. Poleg prizadevanja za povečanje vidnosti vseh kulturnih norm in upoštevanje etične odgovornosti so bili ustanovljeni številni programi, ki so vključevali tudi področja psihosocialnega izvajanja in pomagali ljudem, da se bolje znajdejo v različnih družbah.
Končno bi bilo treba najti načine, kako bi lahko zvišali spolno vzgojo v mlajših skupinah in pomagali jim, da bi se razvijale učinkovitejše socialne veščine. To bi lahko dosegli z zagotavljanjem načina in prostor, kjer bi ljudje lahko izdelali svoje mnenje, se naučiti pravil, ki jih lediščijo etično in spolno ravnanje, in se počutili cenjene in varne. Tako bi lahko bolje zaznali njihove potrebe, potrebe po ustvarjanju zdravega spolnega odnosa in vprašanja o spolnem obrabi.
Tudi s ponovno ozaveščanje staršev in vzgojiteljev o pomenu spolnega odnosa bi bilo mogoče pritegniti več izvajanja spolne edukacije za mlade in morda spodbuditi več odgovornosti na področju zaščite pred spolnim obrati. Redna ozaveščanja bi lahko spodbujala iskrena pogovora o etičnih in spolnih načelih ter olajšala spolnim preprodušenčenosti in podpori podpore, ki si jo mladi zaslužijo. To bi lahko pomagalo, da bi se mladostniki izognili neprimernim vedenjem, ki bi lahko povzročilo spolni obrazec.
V skladu s tem bi bilo treba spodbuditi aktivno skupnost in ustvariti organizacije, ki pridobivajo informacije o tem, kako najbolje podpreti osveščanje o tem, kako bi mladi ranljivejše kategorije ljudi in pretežno mladostniki zaščitili pred spolnim obrati. Ti programi bi morali biti odvisni od zaupanja in poštenosti med vsemi sodelujočimi in bi lahko rešili težave, ki nastanejo iz zlorabe, omejitev in kršitve osebnih prostitutka . Poleg tega bi bilo treba potruditi, da bi preprečili ponovne primere nadlegovanja, ki bi lahko vodile do duševne vzgoje in obvladovanja konfliktnih situacij.
Z ustreznim svojevrnim kontekstom bi bila lahko vzpostavljena učinkovita zaznavanja nadlegovanja, ki se pogosto skrivajo v ozadju. To bi lahko povečalo sposobnosti udeležencev, da bi prepoznali nadlegovanje v različnih oblikah in ga ustavili pred svojimi šolami, doma ali na kateri koli drugi točki.